Standing Committees

 2018 Licking County Bar Association Committees

 

Common Pleas Court – Probate

Chair:              Judge Robert H. Hoover
Co-Chair:        Sheena Sjostrand-Post
Karen Bunning
Scott Hayes
James R. Cooper
John S. Gard
Robert B. Handelman
F. Richard Heath
Justin R. Lodge
Larry F. Shafer
Jerry Swank
Wesley K. Untied
David W. Wenger

Common Pleas Court - Juvenile

Chair:              Judge Robert H. Hoover
Co-Chair:       Melinda Seeds
Michael Dalsanto
Jenny R. Gonzales
Zachuary Meranda
Nicholas Allen
Magistrate Christopher A. Strefelt

Municipal Court – Criminal

Chair:              Judge Michael F. Higgins
Co-Chair:       J. Michael King
Judge David N. Stansbury
Judge Teresa L. Liston
Kevin Gall
Mark D. Gardner
Joshua E. Hall
Mike Dalsanto
David B. Stokes

Municipal Court – Civil

Chair:              Judge David N. Stansbury
Co-Chair:        Robert Abdallah
Judge Michael F. Higgins
Robert J.S. Arruda
David A. Barth
Caroline Clippinger
Brian C. Reed

Common Pleas Court – Civil

Chair:            Judge Thomas Marcelain
Co-Chair:      David Wiggington
Judge W.David Branstool
J. Andrew Crawford
C. Daniel Hayes
W. Douglas Lowe
Christopher Meyer

Common Pleas Court, Criminal

Chair:              Judge W. David Branstool
Co-Chair:        Kristin Burkett
Judge Thomas M. Marcelain
Bill Hayes
Magistrate Mattie M. Klein
Greg Carter
Matthew J. Kunsman
David B. Stokes

Common Please Court – Domestic Relations

Chair:              Magistrate Deborah Lang
Co-Chair:        Michelle L. Gramza
Judge Richard Wright
Judge Duke Frost
Magistrate C. William Rickrich
Magistrate Ann Snyder
Magistrate Tracy Van Winkle
Marilee Boroski
Carolyn Carnes
Vicky Christiansen
Julia Fix
Deborah L. Kenney
Phil Proctor
Cindy Ripko
Melinda Seeds
Jerry Swank
Adam Vernau
Karen Wentworth

Admissions

Term Expiring 12/31/2015
J. Andrew Crawford
Rufus Hurst

Term Expiring 12/31/2016
Carolyn Carnes
Michelle Gramza
Robert Erhard

Term Expiring 12/31/2017
Jennifer Amos
Deborah Kenney
Brian Reed

Notary

Co-Chair:       Lauren Kellett
Co-Chair:       John Gard
Bernard Brush
Sheena Sjostrand-Post
Siobhan Clovis
Matt Kunsman
Brian Reed
Cindy Ripko
Phil Demarest
Sara G. Light
Stephanie Tackett
Bethany Stickradt

Pro/Bono Service Committee

Chair:              Judge Richard Wright
Co-Chair:        Max Sutton
Judge Robert H. Hoover
Judge David N. Stansbury
Robert E.  Calesaric
B. Matthew George
Jenny Gonzalez
Michelle Gramza
Dennis Harrington
Lee Heckman
Stacy J. Jewell
Deborah Lang
Sheena Sjostrand-Post
David Barth

Social

Chair:             Kristin Burkett
Co-Chair:      Elena Tuhy-Walters
Judge Michael F. Higgins
Judge W. David Branstool
Sheena Sjostrand-Post
Max Sutton
Deborah Lang
Amy S. Davison
Laurie Wells
Deborah Kenney
Kim McCarty

Law Day

Chair:       Magistrate Deborah Lang
Judge W. David Branstool
Judge Duke Frost
Caroline Clippinger
Max Sutton
Jenny Gonzales
Kristin Burkett
Sheena Sjostrand-Post
Bethany Stickradt
Deborah Kenney
Caroline Carnes
Nicole Maxwell
Matt Thompson

Nominations and Elections Committee

Chair:  Judge Duke Frost
Deborah Kenney
Mike Dalsanto
Max Sutton
David Wenger
Ex Officio (non-voting):
Judge Michael F. Higgins
Judge Thomas M. Marcelain
Judge W. David Branstool

*(1)  Article VI (1) of Amended and Restated Bylaws provides for 5 voting members. The Judges, as non-voting ex officio members of the committee, will not be directly or indirectly endorsing or recommending any candidate for office.

Mentoring Program Committee

Chair:       Robert N. Drake
Magistrate Mattie M. Klein
Catherine J. Baird
Robert E. Calesaric
C. Daniel Hayes
F. Richard Heath
Laurie R. Wells
Michael H. Whitehead

New Lawyers Committee

Chair:             Sheena Sjostrand-Post
Robert Abdalla
Caroline Clippinger
Timothy M. Cooper
Michael Dal Santo
Brian Reed
Lee D. Heckman
Lauren Preidas
Stephen T. Wolfe
Stacy J. Jewell
Matthew J. Kunsman
Elena Tuhy-Walters
Justin R. Lodge
John C. Ridge
Steve Chinn
*(2) All attorneys 40 years of age and under or who have been members of the Association for less than 5 years are automatically in the New Lawyers Section. The committee will consider activities and programs that would be of interest to the members of the Section.

Continuing Legal Education

Chair:     J. Andrew Crawford
Judge Michael F. Higgins
Judge W. David Branstool
Kristin Burkett
C. William Rickrich
B. Matthew George
Elena Tuhy-Walters

Bar Association--Court Relations

Judge Craig R. Baldwin
Judge W. David Branstool
Judge Duke Frost
Judge Michael F. Higgins
Judge Robert H. Hoover
Judge Thomas M. Marcelain
Judge David N. Stansbury
Judge Richard P. Wright
Vicky M. Christiansen
James R. Cooper
Kenneth W. Oswalt
Brian C. Reed
Douglas E. Sassen
Melinda G. Seeeds
Prentice Snow
Wesley K. Untied
Adam K. Vernau
David W. Wenger

  • Member Login

  • Please login for Members-only services and information about our events, membership, committees, and meetings.

    Not a member?
    Click here to learn how to Join.